علمی و فناوری

صادرات پادزهر مارگزیدگی موسسه رازی به عراق تا سال 2029 تمدید شد رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از اقدام وزارت بهداشت عراق مبنی بر تمدید مجوز ثبت محصولات موسسه رازی به این کشور تا پنج سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری روزنگار البرز؛

علی اسحاقی رئیس موسسه رازی که به همراه مدیر پژوهش، آموزش و تجاری سازی و رئیس اداره خریدهای خارجی موسسه رازی سفر به کشور عراق سفر کرده است، درباره اهداف این برنامه گفت: این سفر به منظور گفت و گو با مقامات عراقی و پیگیری برنامه صادرات محصولات موسسه رازی به این کشور انجام شد.

وی افزود: در نشست با مدیرکل صدور مجوز وزارت بهداشت عراق، درباره ثبت محصولات پزشکی از جمله واکسن های “MMR” و فلج اطفال و پیگیری روند صادرات سرم های درمانی ضد مارگزیدگی به این کشور، گفت و گو شد و وزارت بهداشت عراق، ثبت محصولات موسسه رازی را تا سال 2029 تمدید کرد.

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یادآور شد: کشور عراق تمایل فراوانی برای مصرف محصولات و فراورده های بیولوژیک از کشورهای همسایه به ویژه ایران دارد و سرم های درمانی تولید موسسه رازی در این کشور، از اقبال بالایی برخوردار است.

 

شناسایی نیازهای بازار عراق برای صادرات واکسن های دامپزشکی موسسه رازی

این مسئول در بازدید از نمایشگاه “کشاورزی و صنایع دام و طیور” عراق، ضمن حضور در غرفه های مختلف و گفت و گو با مدیران بخش خصوصی فعال در زمینه توزیع و فروش واکسن های دامپزشکی، اظهار کرد: شناسایی نیازهای کشور عراق در زمینه واکسن های دامپزشکی و هموارسازی صادرات واکسن های دام و طیور موسسه رازی به این کشور، از اهداف این بازدید است. رئیس موسسه رازی، گفت: این کشور در حوزه واکسن های طیور تخم گذار و گوشتی و نیز واکسن های دامی، بازاری مناسب برای مقاصد صادراتی موسسه رازی است. رئیس موسسه رازی، اظهار امیدواری کرد، پس از صادرات محصولات و فراورده های پزشکی این موسسه به کشور عراق، زمینه صادرات واکسن های دامپزشکی نیز با حمایت سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی این کشور به زودی فراهم خواهد شد.

سم گیری از مارهای محلی و بومی عراق توسط کارشناسان موسسه رازی 

رییس موسسه رازی با اشاره به اقدام کارشناسان موسسه رازی برای سم گیری از مارهای محلی و بومی عراق، گفت: موسسه رازی قدیمی ترین مرکز خاورمیانه در حوزه تولید پادزهر جانوران سمی اعم از مار و عقرب است که قریب به 70 سال تجربه و دانش را در خود جای داده و همین امر موجب ساخت آنتی سرم و آنتی ونوم های تخصصی باکیفیت بالا شده و سالانه از مرگ قریب به 14هزار نفر در ایران جلوگیری می کند.

وی افزود: عراق نیز از کشورهای دوست و همسایه، با تنوع زیستی گونه های مختلف جانوران سمی است و همواره گزش مار و عقرب، جان شهروندان عراقی را تهدید می کند لیکن سرم های درمانی که از سایر کشورها تهیه و به شهروندان عراقی تزریق می شود، تطابق صددرصدی با زهر جانوران سمی این کشور ندارد و همین امر موجب بروز تلفات در میان عراقی ها شده است؛ لذا طی چندین مرحله مذاکرات صورت گرفته، مقرر شد تا با حضور کارشناسان موسسه رازی، جانوارن سمی پرخطر کشور عراق همچون مار مورگانی که پادزهر بومی ندارد، توسط کارشناسان موسسه رازی صید شده و با استفاده از دانش فنی محققان و دانشمندان این موسسه، پادزهر اختصاصی برای آن تهیه و تولید شود.

اسحاقی افزود: موسسه رازی همواره حسب وظیفه انسانی و حرفه ای خود در حفظ جان هم نوعان در جای جای جهان، همت گمارده و نوع دوستی و تلاش برای حفظ جان انسان ها فارغ از رنگ و نژاد و ملیت، از مولفه های اصلی فرهنگ ایران عزیز و در راستای ظرفیت و توانمندی های پرشمار موسسه رازی است که افزایش مودت و توسعه همکاری میان مردم و دولت های کشورهای هدف را موجب می شود.

براساس این گزارش، دیدار با دکتر “هانی”، سرپرست سابق وزارت بهداشت عراق و معاون فنی و قائم مقام وزیر بهداشت این کشور، مذاکره با مدیرکل صدور مجوزهای وزارت بهداشت عراق برای پیگیری صادرات پادزهرهای ضد مارگزیدگی، بازدید از نمایشگاه کشاورزی و صنایع دام و طیور و بازدید از کلین روم (اتاق تمیز) و بخش بسته بندی سایت نمایندگی موسسه رازی با هدف حل و فصل نواقص و رفع مشکلات این سایت، از دیگر برنامه های علی اسحاقی در مدت اقامت در کشور عراق بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا