اجتماعییادداشت

مهارت های مورد نیاز برای ارتباط بهتر با فرزندان اگر برای تربیت فرزندان خود راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اید اما باز احساس رضایت و موفقیت نمی‌کنید، بهترین کار این است که خود را برای تغییر آماده کنید اگر بپذیرید که نیاز به تغییر دارید به‌خودتان اجازه می‌دهید که با راه‌های جدید آشنا شوید و قطعا یکی از آنها می‌تواند شما را به موفقیت برساند.

به گزارش پایگاه خبری روزنگار البرز؛
مهارت های مورد نیاز برای ارتباط بهتر با فرزندان :

اغلب ما آنچه از نقش والدین می‌دانیم از پدر و مادر خود آموخته‌ایم و معمولا همان‌گونه که پدر و مادرمان با ما رفتار کرده‌اند ما نیز با فرزندانمان همانطور رفتار می‌کنیم. در بسیاری موارد طبق حدس و گمان‌های خود عمل می‌کنیم که البته گاه موفق و گاه نیز با مشکل مواجه می‌شویم. اما بهتر نیست برای اینکه کمتر دچار خطا شویم بیشتر بیاموزیم؟ بسیاری از والدین به اشتباه گمان می‌کنند که اگر به اندازه کافی فرزندانشان را دوست داشته باشند، آنها کمتر دچار خطا می‌شوند و بهتر رفتار می‌کنند. البته عشق و محبت بسیار، لازم و ضروری است اما به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند برای برخوردار شدن از تربیت صحیح کافی باشد. والدین نیازمند آموزش هستند زیرا به آنها امکان می‌دهد که از ایده‌های خوب خود استفاده کنند. به‌علاوه هر چه اطمینان‌خاطر بیشتری داشته باشند بیشتر خودشان را کنترل می‌کنند، کمتر خشمگین می‌شوند و بهتر عمل می‌کنند.

هدف اصلی زندگی همه آدم ها روی کره زمین رسیدن به تعادل، آرامش و خوشبختی است که مستلزم دانستن مهارت های مورد نیاز در زندگی سالم می باشد. اگر برای تربیت فرزندان خود راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اید اما باز احساس رضایت و موفقیت نمی‌کنید، بهترین کار این است که خود را برای تغییر آماده کنید اگر بپذیرید که نیاز به تغییر دارید به‌خودتان اجازه می‌دهید که با راه‌های جدید آشنا شوید و قطعا یکی از آنها می‌تواند شما را به موفقیت برساند.

به همین دلیل به عقیده بسیاری از والدین پدر و مادر بودن سخت ترین کار دنیاست به دلیل اینکه آرزوی والدین آینده ای درخشان برای فرزندانشان است به گفته روانشناسان یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت هر فرد در آینده اجتماعی و شغلی اش تعامل پدر و مادر با اوست. شیوه های ارتباطی موثر والدین و فرزندان از جمله مواردی است که پرداختن به آن می تواند مشکلات بسیاری را از پیش روی فرزندان بردارد به ویژه خانواده های که دارای فرزندان نوجوان هستند.

والدین ایده ال چه کسانی هستند؟

مسلما هر کسی دوست دارد ایده ال ترین پدر و مادر دنیا باشد، اما این که به چه کسی پدر و مادر ایده ال می گویند مسئله است که برای هرشخص تعریف مشخصی دارد. شاید بسیاری از والدین فکر می کنند همین که منابع مالی فرزندان را تامین می کنند و هر آنچه فرزندشان احتیاج دارد را در اختیارش قرار می دهند به وظیفه خود عمل کرده اند. از نظر والدین دیگر نظم و انضباط بالای پدر و مادر از فاکتورهای ایده ال بودن آنهاست و در نهایت پدر و مادر باید تمام فاکتورها را داشته باشند این والدین باید توانایی، دانایی و مهارت های لازم با فرزندان خود را داشته باشند.

اهمیت ارتباط صمیمانه و تعامل صحیح در خانواده ها

بسیاری از از ناهنجاری های اجتماعی و بزهکاری به ویژه در سنین نوجوانی از کناره گیری فرزندان از خانواده آغاز می شود. عدم مهارت کافی در ایجاد ارتباط بین فرندان و والدین سبب می شود تا فرزندان به مرور از خانواده دور شده و در صورتی که بستر حضور در محیط های خطرناک و دوستان ناباب برای آنها فراهم باشد خیلی زود دچار انحراف شده و آینده یک نوحوان به راحتی نابود می شود. بنابراین ارتبط موثر بین افراد خانواده همانند یک زنجیر محکم افراد خانواده را در کتار یکدیگر قرار می دهد و به راحتی اجازه نمی دهد که فرزندان از محیط امن خانواده خارج شده و یا در صورت بروز مشکل به راه های ناامن برای دریافت راه حل پناه ببرند.

10 راهکار موثر برای ایجاد رابطه صمیمانه با فرزندان

1. مهمترین راهبرد بالا بردن آستانه صبر و تحمل والدین است. وقتی پدر و مادر با آرامش و صبر و تحمل به حرفها و مشکلات فرزتدان خود گوش می دهند فرزند را تشویق می کنند تا در هر مورد و مشکلی با آنها مشورت کنند بهتر است والدین همانند یک دوست هم سن و سال برای فرزند خود وقت گذاشته و با او در مورد مشایل مختلف صحبت کنند.

2. والدین باید فرزندان خود را همانگونه که هستند بپذیرند. اصولا مقایسه نابجای فرزندان با دیگر افراد تنها باعث سرخوردگی و احساس طردشدگی از سوی کودک و نوجوان می شود و آنها را در نقطه مقابل پدر و مادر قرار می دهند.

3. از ابراز علاقه به فرزندان نباید غافل شد. بهتر است به بهانه های مختلف به فرزندان ابراز عشق کرد و به مناسبت های مختلف برایشان هدیه گرفت و موفقیت هایشان را جشن بگیرند و به آنها بفهمانند که برای خانواده با ارزش هستند.

4. با فرزندان باید با احترام برخورد شود. برای شخصیت فرزندانشان احترام بگذارنند این مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها شده و امنیت روانی خوبی برایشان مهیا می کند. انگیزه مثبت به آنها بددهند تا بتوانند در آینده موفق تر عمل کنند این مسئله به ویژه در زمان حضور دیگران اهمیت بسیار دارد.

5. والدین باید سعی کنند حس مسئولیت و اعتماد به نفس را با تعیین وظایف هر شخص در خانواده در فرزندان ایجاد کنند این مسئله باعث ایجاد حس استقلال و وجود احساس مالکیت نسبت آنها می شود.

6. والدین سعی کنند دوستان فرزند خود را به خوبی بشناسند باید توجه داشته باشند که این مسئله نیاید به صورت کنترل گرایانه اعمال شود.

7. انتظارات و توقغات خود را به فرزندان به صورت ساده، واضح و روشن بیان کنند نا فرزندان را دچار سردرگمی و ابهام نکنند.

8. مسائل مالی را به فرزندان بیامزند و فرزندان را با سختی و محرومیت آشنا سازند تربیت فرزندان قوی و محکم و با اراده به افراد خانواده کمک می کند تا ارتباط قوی تری داشته باشند.

9. در مشکلات و سختی ها باید در کنار فرزندانشان باشند با آنها ابراز همدردی کنند فرزندان باید بدانند که در مواقع خاص خانواده در کنار او هستند.

10-از افراط و تفریط در برخورد با فرزندان باید پرهیز شود بهتر است والدین در ارتباط با فرزندان حد میانه رانگه داشته و وارد افراط و تفریط در روابط نشوند.

تهیه و تنظیم: سرهنگ سید مرتضی موسوی / معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان البرز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا