اجتماعیاخبار ویژهپر بازدیدها

خدمات ماندگار شهید خدمت برای خانواده بهزیستی استان البرز مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: براساس تحلیل آمار و اطلاعات دستاوردهای دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله رئیسی برای جامعه هدف بهزیستی خدماتی تا ابد ماندگار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری روزنگار البرز؛

وجیهه محمدی فلاح مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص برخی دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه بهزیستی اظهار کرد: اطلاعات و آمار باقی مانده از فعالیت های دولت سیزدهم نشان میدهد شخص رئیس‌ جمهور نسبت به جامعه هدف بهزیستی نگاه ویژه‌ای داشته است بطوریکه در ابتدای دولت سیزدهم تعداد افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی البرز که از مستمری ماهیانه برخوردار می‌شدند ۱۶ هزار نفر بوده که اکنون این تعداد به حدود ۲۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است، بنابراین ما رشد بیش از ۴۰ درصدی را نسبت به دولت‌ قبل داشته‌ایم.

افزایش ۸ برابری حق پرستاری

مدیرکل بهزیستی استان البرز از افزایش شمار دریافت کنندگان حق پرستاری در دولت سیزدهم خبرداد و اضافه کرد: برخی از افراد دارای معلولیت علاوه بر مستمری، از حق پرستاری خانواده‌ محور برخوردار می‌شوند که در ابتدای دولت سیزدهم این مبلغ ۲۵۰ هزار تومان بود که با افزایش ۸ برابری مبلغ حق پرستاری به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان رسیده است. همچنین تعداد افرادی که از حق پرستاری ضایعه نخاعی برخوردار می‌شدند در ابتدای دولت سیزدهم ۸۷۵ نفر بودند که در حال حاضر ۱۰۵۹ نفر می‌باشند

معلولین ضایعه نخاعی دیگر پشت نوبت خدمت نیستند

محمدی فلاح اضافه کرد: برای اولین بار در دولت سیزدهم معلولین ضایعه نخاعی علاوه بر حق پرستاری، می توانستند از کمک هزینه لوازم بهداشتی به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان استفاده نمایند که اداره کل بهزیستی البرز این مبلغ را به همه معلولین ضایعه نخاعی تحت پوشش پرداخت می‌کند و حتی یک مورد پشت نوبت این خدمت نداریم.

البرز برای پرداخت مستمری پشت نوبتی ندارد 

وی با اشاره به اینکه مستمری معلولین براساس بُعد خانوار پرداخت میشود افزود: در دولت آقای رئیسی برای اولین بار آمار تعداد افراد دارای معلولیت پشت نوبت بهزیستی البرز به صفر رسید و مبالغ مستمری در طول این سه سال بین سه تا چهار برابر افزایش داشته است.

افزایش سرانه پرداختی مستمری 

وی افزود:سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره در ماه یک میلیون تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان،۳ نفره دو میلیون تومان،۴ نفره دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و ۵ نفره ۳میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش ۵۰۰ درصدی خرید تجهیزات توانبخشی

مدیرکل بهزیستی استان البرز یادآور شد: اعتبارات خرید تجهیزات توانبخشی شامل انواع ویلچر، سمعک، واکر، توالت فرنگی، عصا، ساعت نابینایان و… در ابتدای دولت سیزدهم مبلغ ۲ میلیارد تومان بود که در حال حاضر به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده که ۵۰۰ درصد رشد نسبت به ۳ سال گذشته را نشان می دهد.

آخرین دستاورد شرکت های دانش بنیان در خدمت بهزیستی

محمدی فلاح اظهار کرد: همچنین برای اولین بار در کشور ۲۰ ویلچر کربنی فوق سبک با صرف ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای افراد با معلولیت جسمی، حرکتی و ضایعه نخاعی تولید شرکت های دانش بنیان در استان البرز تامین شده است.

تقویت بخش خصوصی با افزایش یارانه مستقیم

محمدی فلاح با اشاره به افزایش یارانه مرتبط با مراکز شبانه‌روزی از ابتدای دولت سیزدهم بیان داشت: به ازای هر توانخواه نیازمند مقیم در مراکز شبانه روزی توانبخشی براساس درجه ارزشیابی مرکز، ماهانه ۳ میلیون و۷۸۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان برای گروه هدف دارای خانواده پرداخت می شود این مبلغ برای افراد مجهول الهویه و فاقد سرپرست از ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان می باشد که از سوی سازمان بهزیستی به عنوان کمک هزینه پرداخت می شود.

همه زنان سرپرست خانوار در چتر حمایتی بهزیستی

مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص وضعیت حمایت و پرداخت مستمری به زنان سرپرست خانوار گفت: این رقم در ابتدای دولت سیزدهم ۲هزار و ۲۰۰ نفر بوده اما در حال حاضر ۳ هزار و ۷۶ خانوار تحت پوشش بهزیستی البرز است که مانند افراد دارای معلولیت براساس بُعد خانوار و به همان ترتیب مستمری دریافت می‌کنند و نیز هیچ زن سرپرست خانواری پشت نوبت مستمری نمی باشد.

۶۰۰ خانواده چندقلو البرزی تحت پوشش دولت مردمی ، رشد ۳ برابری حمایت از چند قلوها

همچنین در زمینه حمایت و پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۰۰ خانوار مستمری بگیر داشتیم که در حال حاضر ۶۰۰ خانوار دارای فرزند چند قلو هستند و از حمایت های دولت بهره مند می باشند که رشد ۳ برابری را نسبت به دولت گذشته نشان میدهد.

رشد ۷ برابری اعتبارات بازگشت به زندگی مستقل فرزندان بی سرپرست

وی تصریح کرد: امسال کمک‌ هزینه ترخیص فرزندان بی‌سرپرستی که در مراکز ما بوده‌اند نسبت به ۳ سال گذشته حدود ۷ برابر شده است. هزینه ترخیص هر فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست که امسال از مراکز ما ترخیص شد حدود ۲۰۰ میلیون تومان بوده که در شروع این دولت این هزینه حدود ۳۰ میلیون تومان بود.

رشد بی سابقه اشتغال مددجویان بهزیستی 

محمدی فلاح با تاکید بر نگاه ویژه دولت سیزدهم به حوزه تسهیل‌گری اشتغال مددجویان تحت پوشش بیان کرد: در طی سه سال دولت آیت الله رئیسی در استان البرز برای ۸ هزار و ۸۰۳ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی اشتغال ایجاد شد و جمعاً مبلغ ۵۷۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی کم بهره با نرخ سود چهار درصد به ایشان پرداخت شد.

یک اتفاق بی بدیل؛ غربالگری ۱۰۰ درصدی کودکان

مدیرکل بهزیستی البرز ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم پوشش آمبلیوپی و غربالگری نابینایی کودکان ۳ تا ۶ سال حدود ۵۰ درصد بوده، اما در طی ۳ سال گذشته پوشش این برنامه را با تقویت تجهیزات و تیم‌های غربالگری و افزایش اعتبار یارانه تخصیص یافته به استان به ۱۰۰ درصد رساندیم و تعداد ۲۸۸ هزار کودک مورد غربال قرار گرفتند. همچنین غربالگری شنوایی نوزادان با پوشش ۱۰۰ درصدی و برای تعداد ۸۵ هزار نوزاد انجام شده است.

ماندگاری حمایت های شهید آیت الله رئیسی از فعالیت های بهزیستی

دستاوردهای حداکثری دولت سیزدهم در حوزه بهزیستی نشان میدهد که افراد محروم و نیازمند به صورت جدی رصد شده است و در اولویت کارهای دولت شهید آیت الله رئیسی بوده است و به همین دلیل می شود گفت خدمات این شهید خدمت تا ابد در بهزیستی ماندگار خواهد شد.

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا