اخبار ایران و جهاناخبار ویژهپر بازدیدهاعلمی و فناوری

صرفه‌جویی ارزی سالانه ۵۷۰ میلیون دلاری با تولید بدور اصلاح شده رئیس مؤسسه اصلاح نهال و بذر از صرفه جویی ۵۷۰ میلیون دلاری در سال با تولید طبقات مختلف بذور در چهار گروه غلات، دانه‌های روغنی، ذرت و گیاهان علوفه‌ای و سبزی‌های زراعی و حبوبات آبی در این موسسه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری روزنگار البرز؛

محمد زمانیان بیان داشت: با محاسبه بذور همه محصولات زراعی برآورد شده است که حدود یک میلیارد دلار می‌توان از طریق تولید بذر طبقات مختلف گیاهان زراعی در کشور، صرفه‌جویی ارزی شود.

وی با اعلام اینکه خودکفایی ۹۸ درصدی در تولید هسته‌های اولیه گندم در کشور اتفاق افتاده است، گفت: براساس آمار موسسه ثبت و کنترل گواهی بذر که در سال ۱۴۰۲ منتشر شده است، در بذر غلات آبی شامل گندم، جو و تریتیکاله در طبقات پرورشی یک، دو و سه، ۱۴۰۹ تن، هسته‌های اولیه تولید شده است که با توجه به تعرفه‌هایی که دولت هر سال اعلام می‌کند، حدود ۲۳۱ میلیارد ریال است.

وی افزود: در زمینه دانه‌های روغنی (سویا، کلزا، و.) در طبقه هسته‌های اولیه سوپر الیت، الیت و والدین، حدود ۴۱ تن بذر هسته اولیه تولید شده که ارزش ریالی آن (بازهم با توجه به تعرفه دولتی) ۲۴ میلیارد ریال است.

رئیس مؤسسه اصلاح نهال و بذر در مورد ذرت و گیاهان علوفه‌ای در طبقه پیش پایه و سوپر الیت، گفت: حدود ۱۱ تن هسته اولیه تولید شده که حدود ۱۹ میلیارد ریال، ارزش ریالی آن بوده است.

زمانیان افزود: در مورد سبزی‌های زراعی و حبوبات آبی، در طبقات پرورشی یک، دو، سه و سوپر الیت، حدود ۱۷ تن هسته اولیه بذر تولید شده که ۱۱.۲ میلیارد ریال، ارزش ریالی آن بوده است. به طور کلی مجموع چهار گروه نام برده شده، در طبقات مختلف بذری در سال گذشته ۱۴۷۷ تن بذر هسته‌های اولیه در موسسه و مراکز زیر مجموعه تولید شده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۱۴۰۲ میزان، تولید بذر مادری و گواهی شده «رسمی» گندم و جو آبی، ۳۱۴ هزارو ۳۷۲ تن مجموع بذر تولید شده در این طبقات بوده که ارزش ریالی آن ۴۶ هزار و ۷۹۳ میلیارد ریال بوده است.

زمانیان با اشاره به اینکه بذر هیبرید ذرت ۶ هزار و ۷۴۱ تن، به ارزش ۵ هزار و ۸۱۸ میلیارد ریال تولید شده است، افزود: صورت رسمی ۳۵۸ تن بذر مادری سورگوم و ارزن تولید شده که ارزش آن ۱۵۴ میلیارد ریال بوده است.

رئیس مؤسسه اصلاح نهال و بذر، گفت: به طور کلی موسسه اصلاح بذر با تولید بذر طبقات غلات، دانه‌های روغنی، ذرت و گیاهان علوفه‌ای و سبزی‌های زراعی و حبوبات آبی، توانسته، سالانه نزدیک به ۵۷۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی انجام دهد. از این مبلغ حدود ۸۸ درصد آن مربوط به صرفه جویی در بخش غلات، حدود ۶ درصد دانه‌های روغنی، حدود ۵ درصد ذرت و کمتر از یک درصد سبزی و صیفی است.

زمانیان خودکفایی در تولید بذر ارقام زراعی، در دولت سیزدهم، را جزو اولویت‌های مهم بخش کشاورزی دانست و گفت: موسسه نیز با تمام امکانات در این راستا تلاش کرده است و خوشبختانه اگر امروز در زمینه تولید بذر محصولات اساسی آرامشی حاکم شده، مرهون همین تلاش‌هاست

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا