اجتماعیاخبار ویژهاقتصادیگفت و گو

مرگ غیرقابل برگشت آبخوان‌های استان البرز مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با بیان اینکه ظرفیت آب‌های سطحی و زیرزمینی استان ‌یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، گفت: تنها ۳۰۰ میلیون متر مکعب باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری روزنگار البرز؛

داود نجفیان با اشاره به برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب‌های سطحی و زیر‌زمینی استان، بیان  داشت‌: آنقدر به آبخوان‌ها و نسل‌های آینده بدهی داریم‌‌ که قابل جبران نیست.

وی با بیان اینکه هدفمند کردن برداشت  و مصرف آب در استان البرز نیازمند سازوکار و پشتوانه فرهنگسازی  قوی است، تصریح کرد:‌‌ هر سال به طور میانگین سطح آب‌های زیرزمینی در البرز 80 سانتی‌متر افت می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ‌استان البرز افزود: میانگین فرونشست زمین هم در کل استان حدود پنج سانتیمتر است که در برخی مناطق میزان فرونشست به 29 سانتیمتر در سال می‌رسد.

این مسئول با اشاره به مصرف آب‌های زیرزمینی البرز ، تصریح کرد: استفاده از منابع آب در سال‌های اخیر مثل این بوده که ما 1.5 میلیارد مترمکعب آب از نسل‌های آینده وام گرفته و به نسل‌های گذشته و کنونی پرداخت و آبخوان‌ها را طی این مدت خالی کرده‌ایم.

نجفیان با بیان اینکه آب باید به عنوان یک چالش جدی در کشور مطرح باشد ولی آن طور که لازم است جدی گرفته نمی‌شود؛ گفت: به همین دلیل است که سرانه مصرف آب در کشور ما برای هر نفر 260 لیتر است در صورتی که می‌توان این میزان را به نصف کاهش داد.

وی با اشاره به سرانه مصرف 260 لیتری آب در ایران، عنوان کرد: در حالی است که میانگین جهانی مصرف آب 140 لیتر و در کشورهای توسعه یافته 70 لیتر است و با وجودی که در بخش آب مشکلات زیادی داریم اما نگرانی لازم در این خصوص شکل نگرفته است.

فرناز فتحی سرابی / مدیرمسئول پایگاه خبری روزنگار البرز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا